Zkusíme Vám podat ještě více informací k samotnému povinnému ručení. O tom, jak získat nejvýhodnější povinné ručení jsme Vás už informovali. Stačí jen vyplnit pár údajů v tomto formuláři a je hotovo.
Teď k samotnému pojištění. Naši zákonodárci se rozhodli ustanovit zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, který je povinen uzavřít každý majitel vozidla (nikoli provozovatel). Z tohoto pojištění se následně hradí škody, které byly způsobeny pojištěncem vůči jiné osobě při jízdě autem na majetu a zdraví. A protože pojišťoven je na trhu více než dost, vyplatí se využít porovnání povinného ručení a platit opravdu jen tolik, kolik musíte.
V praxi to pak může vypadat tak, že způsobíte např. kvůli zledovatělé silnici nehodu při kterou přední částí narazíte do zadní části vozidla jedoucího před Vámi. Kdybyste pojištění neměli (a bylo by to i trestné), museli byste škodu na druhém vozidle platit ze svého. Havarijní pojištění však hradí veškeré opravy. Opravu Vašeho vozidla však musíte zaplatit sami. Pokud si tedy neplatíte havarijní pojištění. To však není povinné ze zákona a záleží jen na samotném majiteli vozidla, zda si jej zřídí.
Je dále stanoveno, že každé povinné ručení musí být platné v každém státu v rámci EU a to bez jakéhokoliv příplatku. Z tohoto důvodu má každý motorista ve vozidle tzv. zelenou kartu, ve které se dočte právě seznam zemí, ve kterých pojištění platí. Stejně jako v ČR tak i v zahraničí platí stejné podmínky co se týče úhrady škod způsobených nehodou, kterou jste s vozidlem zavinil.
V případě zřízení povinného ručení obdržíte právě zelenou kartu a také formulář, který využijete v případě oznámení nehody. Nyní si přečtěte co dělat v případě nehody.